Osman Sınav

Osman Sınav

           Osman Sınav 1958 yılında Burdur’da doğdu. 1975 ve 1979 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde önce resim ve tekstil tasarımı, ardından sinema ve televizyon eğitimi aldı. 

Kariyerine televizyon reklâmlarına metin yazma ve yönetmenlikle başlayan Osman Sınav 1984- 1987 yılları arasında 500’ü aşkın reklâm filminin yapımında görev aldı. Daha sonra görsel sanatlara duyduğu heyecan ve birikimini sinemaya taşımak istedi. Sinegraf isimli film yapım şirketini kurdu. 1987 de başladığı ve bugün de devam eden konulu film, televizyon filmleri ve drama yapımcılığı ve yönetmenliği çalışmaları onun bu tutkusunun ürünleridir. 

Osman Sınav 1987’de başladığı sinema yolculuğunda televizyon için Bir Muharririn Ölümü, Yalancı şafak, Atlıkarınca, Hünkârın Bir Günü, Küçük Dünya, Aşka Kimse Yok, Kapıları Açmak ve Yalancı isimli filmleri, sinema için de Gerilla, Deli Yürek Bumerang Cehennemi ve Pars Kiraz Operasyonu filmlerini çekti ve Türkiye’nin beyaz perdesine yeni zenginlikler kattı. 

1991’de televizyonlar için dizi film çalışmalarına yoğunlaştı. Usta bir yönetmen olarak kendini kabul ettiren sanatçı, içerisinde Süper Baba, Deli Yürek, Hayat Bağları, Ekmek Teknesi, Acı Hayat, Kurtlar Vadisi, Sakarya Fırat, Sen Anlat Karadeniz gibi çok sevilen 23 dizi filminin yapımcısı ve yönetmeni oldu.  Dizileri sadece Türkiye’ de değil dünyanın geniş bir coğrafyasında çok sayıda ülkenin televizyonunda ilgiyle karşılandı. 

30 yılı aşkın bir süredir televizyon ve film dünyamıza unutulmaz eserler kazandıran Osman Sınav, Yönetmenler Derneği ile Sinema Eseri Meslek Sahipleri Birliği’nin üyesidir. 

“ Bu benim işim. Biraz sezgilerle ilgili ama biraz da halkın nabzına, kültürüne doğru bakmaktan, içeriden bakmaktan geçiyor. Onu yakaladığımı düşünüyorum. “Halk anlamaz” lafını hep hakaret kabul ettim. Tam tersine halk çok iyi anlar. Doğru bir şey yapıyorsanız mutlaka karşılığını görür” diyen sanatçı filmlerinin izleyiciler tarafından çok sevilmesinin arka planında insanı ve toplumu ön yargısız olarak anlamaya çalışmak düşüncesinin yattığına inanır. Eserlerinde bu toprakların, bu iklimin ve bir parçası olduğumuz bu toplumun kültür değerlerinden sentezler yapar ve çok satmaktan ziyade insana ulaşmayı hedefler.

Yönetmen / Yapımcı

1956 Burdur doğumlu.

1975 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü

1977 İ. D. G. S. A. Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı

1979 İ. D. G. S. A. Sinema Televizyon Enstitüsü

1979- 80 Man Ajans Metin Yazarlığı

1980-84 Grafika Lintas Reklam Yazarlığı ve Creative Grup Başkanlığı

1984 Sinegraf Film Yapım’ ı kurdu. 

Osman Sınav
Picture

N’olur Ayrılalım

Birlikte olup ayrıldığı her kızın, hayatının aşkıyla evlendiğine inanılan modern bir Telli Baba (Aras Aydın) ve onu televizyon şovuna dönüştürmeye çalışan Turgay’ın (Gürgen Öz) eğlenceli hikayesinin anlatıldığı dizide, Nilay Duru’nun canlandırdığı Azize karakteri ise, iki erkek arasında hayatının aşkını bulmaya çalışıyor.

Şahane Damat

Gurbetçi Melike'nin İstanbul'a adapte olmaya çalışırken içine düştüğü durumlar ve kendini beklenmedik şekilde içinde bulduğu inanılmaz aşk hikayesini anlatmaktadır.

2016
Movie

İnadına Aşk

İnadına Aşk; içinde aşk, sevgi, nefret ve oyun dolu bir romantik komedi dizisi.

2015
Picture

Kızılelma

2014
Location

Aşk Kırmızı

Aynı anda iki kişiyi sevebilir misin?
Ferhat karısı Zeynep'e aşıktır. Zeynep de ona. Evliliklerinin ilk gününden beri, bir gece bile ayrı kalmamışlardır.

2013
Picture

Sakarya Fırat

İsimsiz Kahramanlar İçin “71 Dakikalık” Saygı Duruşu
Bu, Uzman Jandarma Osman Kanat ve bir avuç kahraman arkadaşının hikayesidir.

2013-2009
Location

Uzun Hikaye

Mustafa Kutlu’nun ölümsüz eserinden sinemaya uyarlanan “Uzun Hikaye” 1940’lı yıllarda ufacık bir çocukken dedesiyle Bulgaristan’dan göçerek Eyüp’e yerleşen Bulgaryalı Ali’nin (Kenan İmirzalıoğlu)1950lerde delikanlılık çağlarında Eyüp’ün yazlık sinema işletmecisinın kızı Münire (Tuğçe Kazaz) ile birbirlerine sevdalanıp kaçmaları ile başlıyor.

2012
Location

Alayına İsyan

Doludizgin Yıllar

19 yaşında bir hukuk öğrencisi olan Barış, günümüzde maddi durumu ve sosyal statüsü iyi olan hemen her ailenin çocuğu gibi klasik proje çocuklarından biridir.

2009
Movie

Pars Narkoterör

İstanbul Narkotik Başkomseri Şamil Baturay’ın yönettiği rutin bir operasyonda,uyuşturucu baronlarından biri ölmek üzereyken yakalanır.

2008
Movie

Pusat

Genç boksör Ali Pusat(Haluk Piyes), şampiyonluk maçı öncesinde yaşadığı talihsiz olaylar nedeniyle hapse girer.

Pars – Kiraz Operasyonu

İstanbul’un en tanınmış Narkotik Başkomiseri Ertuğrul, tehlikeli bir operasyonda, büyük bir gizemle karşılaşır.

2007
Movie

Acı Hayat

İstanbul’un varoş mahallelerinden birinde yaşamakta olan, kaynakçı Mehmet ve manikürcü Nermin birbirlerini ölesiye seven iki gençtir.

2006 - 2005
Movie

Kapıları Açmak

Kapıları Açmak, küçük bir kasabada gelişen, imamın oğlu ile bir fahişe arasındaki aşkı konu alıyor.

2005
Movie

Kurtlar Vadisi

KGT’nin başı olan Aslan, Ali’yi çok küçük yaşta koruması altına alır. Ali’yi yetimler yurdundan kurtararak, ailesine ve kendisine sonuna kadar güvendiği ve saygı duyduğu Ömer Baba’ya evlatlık verir.

Ekmek Teknesi

“Ekmek Teknesi” her yerde karşımıza çıkabilecek bir aile ve mahalle komedisidir.

2004 - 2002
Movie

Hayat Bağları

Üç çocuğu olan evil bir kadının en büyük sorumluluğu çocuklarına göz kulak olmak, evin düzenini korumak ve kocasına sosyal hayatta destek olmaktır.

2002 - 2000
Movie

Deli Yürek
'Altın Kelebek En İyi Yönetmen | MGD En İyi Yönetmen Ödülleri'

Yusuf, yeraltı suç dünyası ve yabancı istigbarat teşkilatları arasındaki kanunsuz savaşta denge sağlamak isteyen yalnız bir kanun savaşçısıdır.

2002 - 1998
Movie

Deliyürek – Bumerang Cehennemi
'39. Antalya Film Festivali'

Yusuf Miroğlu, güneydoğunun terör ortamında beraber askerlik yaptığı arkadaşının düğününe katılmak için Diyarbakır’a gider.

2001
Movie

Mavi Düşler

1998
Movie

Sıcak Saatler
'MGD En İyi Dizi | En İyi Oyuncu Ödülü'

Yakışıklı ve entellektüel bir televizyon habercisi Bosna’ya, savaşın ortasına, haber toplamak için gider.

Melek Apartmanı

1998 - 1997
Movie

Kralın Hayatı

1997 - 1996
Movie

Süper Baba

Psikolojik sorunları olan eşinden ayrılmış, dört çocuklu bir babanın hayat mücadelesi.

1996 - 1994
Movie

Gerilla
'31. Antalya Film Festivali | 1996 Adana Altın Koza Film Festivali | 1996 ÇASOD.'

Gerilla, psikolojik bir polisiye hikayeye dayanıyor. Bir adam, 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbe öncesi teröristlere silah satmıştır.

1995
Movie

Yalancı
'30. Antalya Film Festivali | 1994 Adana Altın Koza Film Festivali | 1994 Altın Kelebek | 1994 Köln Film Festivali.'

This is the content of the last section

1993
Movie

Kapıları Açmak
'29. Antalya Film Festivali - Kültür Bakanlığı En İyi Yönetmen ve Yapımcı ödülü. '

Kapıları Açmak, küçük bir kasabada gelişen, imamın oğlu ile bir fahişe arasındaki aşkı konu alıyor.

1992
Movie

Yarına Gülümsemek

Geleneksel bir geniş ailenin kendi geleneklerine bağlı kalarak ve aile bağlarını sıkılaştırarak nasıl da problemlerini aştıklarını anlatan bir hikaye…

Aşka Kimse Yok

Gülseren, annesi ile birlikte İstanbul’da yaşamaktadır. Terzilik yaparak, evlerinin tüm sorumluluklarını ve geçimlerini, başlarında bir erkek olmadan kendisi sağlar.

1991
Movie

Küçük Dünya
'Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü.'

62 dakikalık 4 bölümden oluşan televizyon filmi.

1990
Movie

Hünkar ve Düş

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu tahtına 19 yaşındayken geçmeyi başarmış ve 21 yaşındayken de, hem doğu, hem de batı ülkelerinin göz diktiği İstanbul’u fethetmiştir.

1989
Movie

Atlı Karınca

Atlı Karınca, üniversite gençliği ve onların yaşamlarını konu alıyor.

Yalancı Şafak

Bir gece dayısı Ali, Faik’i arar. Bu telefon görüşmesi, onu, çocukluğuna, 1950 yılına geri götürür.

1988
Movie

Bir Muharririn Ölümü

Bir Muharririn Ölümü, polisten kaçmayı başaran bir suçlunun, yaşama farklı bir pencereden bakmaya başlamasını konu alıyor.

1987