HÜNKÂRIN BİR GÜNÜ HÜNKÂR VE DÜŞ

Hünkârın Bir Günü Hünkâr Ve Düş

1989 122’

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu tahtına 19 yaşındayken geçmeyi başarmış ve 21 yaşındayken de, hem doğu, hem de batı ülkelerinin göz diktiği İstanbul’u fethetmiştir. Hazreti Muhammed, İstanbul’u fethedecek kişinin cennete gideceğini deklare etmiş ve bu fethin kehanetinde bulunmuştur. 

Mehmet, güçlü arzuları ve ihtirasları olan sınırsız enerjiye sahip bir adamdır. 30 yıllık hükümdarlığı süresince komuta ettiği 25 seferberlik zaferle sonuçlanmış ve Osmanlı İmparatorluğu toprakları genişlemiştir. 

Bizans tarihçisi Dukas, Fatih Sultan Mehmet’ten “kendi döneminin en iyi hükümdarı” olarak söz etmiştir. Mehmet, sadece iyi bir asker değil, aynı zamanda önemli yeteneklere ve engin bilgiye sahip bir hükümdardı. Arapça, İranca, İbranice, Sırpça, Yunanca ve Latince’den çok iyi anlıyordu. Aynı zamanda üç farklı dilde şiirler yazmıştır. Rönesans sanatçıları ve bilginleri, sarayında ağırlanmıştır. Bellini’ye portresinin çizimi için poz vermiş, Benedetto Dei ile tarih, Ali Kuşçu’yla ise matematik ve astronomi üzerine tartışmıştır.  

Sarayının bahçesindeki güllerin kokusundan, zafer sonrasında çalınan Mehter Marşı kadar zevk alırdı. Gecenin bir yarısında dışarı çıkıp hasta olan hocası Hüsrev Molla’yı ziyarete gidişi de, ne kadar alçakgönüllü ve hürmetli bir insan olduğunun göstergesi olmuştur. 

Hünkar ve Düş, acımasız bir hükümdar ve devlet adamı olmanın yanı sıra, sanata düşkün, insancıl ve uygar bir adamın, çok yönlülüğünü konu alıyor. 

  • Foto Galeri
  • Video Galeri